fényszennyezés
2020.04.07
Sziasztok! Nemrég osztályfőnöki órán a fényszennyezésről volt szó és engem nagyon elkezdett érdekelni, úgyhogy utánanéztem és kiderült, hogy nagyon sok dolgot félreértettem ezzel a témával kapcsolatban. Tehát most a fényszennyezésről lesz szó.
Mi is az a fényszennyezés?
- Fényszennyezésnek nevezzük az esti égbolt mesterséges fényforrásokkal történő fölösleges, energiapazarló és környezetkárosító megvilágítását.
- a városok pazarló világítása közvetlen környezetkárosító tényezővé vált.
- Az új szabályozás fényszennyezőnek minősít minden olyan mesterséges, zavaró fényt, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít.
Hogyan próbálhatjuk megelőzni?
- A fényszennyezés káros hatásainak megelőzésére egyszerű, egyéni eszközök is rendelkezésre állnak. Ilyenek például a jól záródó vastag függönyök, redőnyök vagy a különböző szemvédők.
- egész egyszerűen csak annyi fényt vegyünk igénybe amennyire nekünk szükségünk van (ez egyébként nem csak a fényszennyezésre lesz jó hatással hanem a pénztárcánkra is).
- éjszaka lehetőleg ne világítsunk, és ha ez nem megoldható akkor semmiképpen nem kék fénnyel
Fényszennyezés hatása az élővilágra
- Az ötvenes években már többször jegyeztek fel tömeges madárpusztulásokat is.
- Wisconsinban 1957.szeptember20-a reggelén például egy torony 150 méteres körzetében 20.000 elpusztult madár tetemét találták.
- Floridában tengerparti szállodák fényeit le kell kapcsolni a tengeriteknősök kikelésének idején mert a kis teknősök a tenger helyett arra indultak el és kiszáradtak
- A mesterséges fényforrások által egyik legjobban veszélyeztetve vannak a rovarok
- A mesterséges világítás miatt felborul a madarak életrendje.
Mire van még hatással?
- A csillagászat és a természetvédelem egy közös problémája
- a fényszennyezetség miatt a csillagok nem láthatóak rendesen
- Egyre több tanulmány kapcsolja össze egyes daganatos megbetegedések előfordulását az embert éjszaka érő fénnyel.
- A fényszennyezéssel kapcsolatos vizsgálatok mutattak rá, hogy a felgyorsuló öregedés, az elhízás, a cukorbetegség, továbbá sok olyan más megbetegedés, amely a nyugodt alvás hiányára vezethető vissza összefüggésben állhat a felesleges éjszakai világítással is
A fényszennyezés gyökerei
- az ember kezdetektől fogva fél a sötéttől
- fény=jó sötét=rossz
- először a csillagászok és a biológusok kezdtek el fényszennyezést emlegetni
Egyébként ha valakit részletesebben érdekel lejjebb láthatjátok a linket egy iszonyatosan érdekes pdf-hez amiből részben én is vettem az információkat, és tényleg végig olvastam a nagy részét, nem csak átfutottam. Ja, és csináltam egy facebook csoportot és oldalt, szóval ha valakit érdekel, nagyon örülnék ha csatlakozna.
